Ticari Fatura

Hızlı teslimat için sorunsuz gümrüklemenin püf noktası, doğru ve eksiksiz ticari fatura hazırlamaktır. Gümrük yetkililerinin olası vergilendirmeleri değerlendirmesi gerekir. Faturayı doğru hazırlamak, gecikmeleri önlemeye yardımcı olur.

Ticari Fatura Şablonu

Ticari faturanızı hazırlamanıza yardımcı olmak için, kullanması kolay bir şablon oluşturduk. Lütfen bu şablonun size rehber olması için hazırlanmış olduğunu unutmayın. Ticari faturanın hazırlanması ve ibrazı, imza yetkilisinin sorumluluğudur.

Ürünlerin Gümrük Sınıflandırması

Ürünlerin, gümrüğe uygun bir şekilde sınıflandırma yaparken yapıldıkları maddeye ve kullanım amaçlarına göre tanımlayabilmek için isim ve sayılardan oluşan standartlaştırılmış bir sisteme bağlı olması gerekir. Ayrıca ihracat ve ithalat gümrüğü, resmi vergi oranlarını ve gerekli belgeleri belirleyebilmek için bu sınıflandırmayı kullanır.

GTİP(Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) cetvelini indirmek için tıklayınız.

Gerekli Belgeler

Ürünlerinizle birlikte verdiğiniz gönderi belgeleri, yolculuğu boyunca gümrükleme noktalarında kullanılır. Her türlü gecikmeden ve/veya gümrük mercilerinin para cezalarından kaçınmak için belgelerde verdiğiniz bilgilerin doğru olması önemlidir. Tüm uluslararası gönderilerle birlikte bir ticari fatura verilmesi gerekir. Ürünün türüne ve varış yerine göre, Menşe Şahadetnamesi, ATR veya EUR1 gibi ek belgeler gerekebilir. İthalat veya ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlamalı ürünler için bir lisans gerekebilir.

Gönderi Beyanı

Gönderilerinizi doğru değerden beyan etmeniz çok önemlidir. Varış gümrüğünde düşük değerde beyan edildiği saptanan gönderilerin son adrese varışı gecikebilir veya cezaya tabi olabilir.