Gönderi Takip

Gönderi Durumu

Gönderinizin Takibi ile İlgili Yardım

Müşteri Hizmetleri ekibimiz, kolinizin takibiyle ilgili tüm sorularınızı yanıtlayacaktır. Ayrıca emin olmadığınız gönderi statüleri hakkında açıklama yapabilirler. Ekiple buradan iletişime geçebilirsiniz. Size zaman kazandırmak amacıyla gönderilerin takibiyle ilgili sık sorulan birkaç soruya aşağıda yer verdik. Aradığınz yanıta hızla ulaşın.

Bir gönderinin sistemimize yansıması bir saat kadar sürebilir. Lütfen biraz bekleyip gönderinizin takibini tekrar deneyin. Gönderiler yaklaşık 90 gün boyunca sistemimizde kalır.

Ayda iki milyonu aşkın gönderiyle ilgileniyoruz. Bu da sekiz veya dokuz haneli konşimento numaralarının, her üç ya da dört haftada bir yeniden kullanılması anlamına geliyor. Kolilerin takip edilmesi için kullanılan konşimento numarası gönderinize özel olmayabilir. Bu, numaranızın pek çok gönderiden oluşan birkaç seçeneği getireceği anlamına gelir. Getirilen sonuçlardan tarih, menşe ve varış yerine göre gönderinizi belirleyebilirsiniz.

Elbette. Kuryeniz "Sizi Bulamadık" etiketi bırakmışsa siz ya da müşteriniz, başka bir teslimat planlaması yapmak için bu etiketi kullanabilir. Etiketiniz yok mu? İletişime geçin. Konşimento numaranızı ve teslimat adresinizi hazır bulundurmanız gerekir. Lütfen dikkat: Gönderiler yalnızca Pazartesi ve Cuma günleri arasında yeniden gönderilebilir.

Teslimat Detayı'na ait imza görüntüsünü myARX gibi tüm gönderi araçlarımız üzerinden alabilirsiniz.